Graduate Ceremony of Excellence 2018

Posted on Thursday, December 20, 2018

Congratulations to the scholarship and award recipients!

On Wednesday, December 5, 2018, over 100 attendees convened at the new STEM Complex to celebrate the academic excellence of our graduate students.

We kicked off the brunch with a word of welcome from dean Jacques Beauvais followed by a few words from Dr. Ioan Nistor, Assistant Vice-Provost, Graduate and Postdoctoral Studies. This will followed by a keynote address by Dr. Junaid Israr, Senior Engineering Manager – Software at Cisco Systems. He shared his experience as an international student studying in Canada. Dr. Israr completed his PhD in Computer Engineering at the University of Ottawa in 2012.

Throughout the morning, we were pleased to welcome to the stage the scholarship and award recipients as well as winners of the 11th Graduate Research Poster Competition. Joining us in celebrating their achievements were Faculty professors and staff members.

Congratulations once again to our exceptional students!

Graduate Ceremony of Excellence 2018 | Cérémonie d’excellence, études supérieures 2018

BOURSE INTERNATIONALE D'ADMISSION DE L'UNIVERSITÉ D'OTTAWA | UNIVERSITY OF OTTAWA INTERNATIONAL ADMISSION SCHOLARSHIP

  • Palmira Bueno Hurtado
  • Nesrine Cherif
  • Arash Fellah Jahromi
  • Bahareh Harandizadeh
  • Qing Ma
  • Ramon Ernesto Perez Garcia

BOURSE TRILLIUM | TRILLIUM SCHOLARSHIP

  • Mohammed Nassor

BOURSE D'ÉTUDES SUPÉRIEURES EN SCIENCES ET TECHNOLOGIE DE LA REINE ÉLIZABETH II | THE QUEEN ELIZABETH II GRADUATE SCHOLARSHIP IN SCIENCE AND TECHNOLOGY

  • Kyle Daines
  • Brendon Doyle
  • Sepideh Khorshid
  • Rubina Lakhani
  • Mach Marial
  • Alexander Peltekoff
  • Md Atiqur Rahman
  • Alexandra Tsitouras

BOURSE D'ÉTUDES SUPÉRIEURES DU CANADA VANIER | VANIER CANADA GRADUATE SCHOLARSHIP

  • Diego Jesus De Souza
  • Helene Katherine Schreiner

BOURSE D'ÉTUDES SUPÉRIEURES DU CANADA CRSNG | NSERC CANADA GRADUATE SCHOLARSHIP

  • Amir Daoud
  • Joël Faubert
  • Amanda Lewis
  • Andrew McGrath
  • William Morin
  • Félix Nadon

BOURSE DE LA RECHERCHE POSTDOCTORALE DU CANADA CRSNG | NSERC POSTDOCTORAL RESEARCH FELLOWSHIP

  • Fahad Al-Amin Chowdhury
  • Samaneh Ebrahimi
  • Fabien Giroux
  • Kristina Lynn Kuffel
  • Christopher Valela

FONDS QUÉBÉCOIS DE LA RECHERCHE SUR LA NATURE ET LES TECHNOLOGIES

  • Aleksandra Nastic
  • Francis Thériault

BOURSE D'ÉTUDES SUPÉRIEURES DE L'ONTARIO | ONTARIO GRADUATE SCHOLARSHIP

  • Warsama Ahmed
  • Mohammad Mahmoud Alja'Afreh
  • Philippe April LeQuéré
  • Aseel Ra'ed Awdeh
  • Thais Bardini Idalino
  • Roukaya Bastami
  • Samantha Brixi
  • Azadeh Dastmalchi
  • Andrée-Anne Dion-Dallaire
  • Hélène Dutrisac
  • Nour Eddine El Kadri
  • Najah Mary El-Gharib
  •  
  • Noor Ghadie
  • Trevor Grant
  • Elham Kalantari
  • Weiyun Lu
  • Gabriella Mauti
  • Owen Alfred Melville
  • Olivier Miguel
  • Aleksandra Nastic
  • Pavel Alexandrovich Popov
  • Mayra Tagliaferri de Grazia
  • Viktar Tatsiankou

PRIX DU CONSEIL DE BOURSE DE LA CHINE | CHINA SCHOLARSHIP COUNCIL AWARD

  • Xinting Cheng
  • Mingshu Cheng
  • Xingkai Hao
  • Xiaopeng Li
  • Chuanjing Li
  • Mengxi Tan
  • Yuan Wang
  • Wenjun Zhang

COMPÉTITION D'AFFICHES, JOURNÉE ANNUELLE DE RECHERCHE ET D'ÉTUDES SUPÉRIEURES À L'UNIVERSITÉ D'OTTAWA | POSTER COMPETITION, UNIVERSITY OF OTTAWA'S ANNUAL GRADUATE STUDIES AND RESEARCH DAY

GÉNIE CHIMIQUE ET BIOLOGIQUE | CHEMICAL AND BIOLOGICAL ENGINEERING

  • Troisème prix/Third Prize : Peter George Gaudet
  • Deuxième prix/Second Prize : Owen Alfred Melville
  • Premier prix/First Prize : Yujie Zhang

GÉNIE DE L'ENVIRONNEMENT | ENVIRONMENTAL ENGINEERING

  • Troisème prix/Third Prize : Krupa Rochelle Mathew
  • Deuxième prix/Second Prize : Sada Haruna
  • Premier prix/First Prize : Amélie Shawcross

INFORMATIQUE | COMPUTER SCIENCE

  • Troisème prix/Third Prize: Enas Abdulrahman Alrehaili
  • Deuxième prix/Second Prize: Amir Eaman
  • Premier prix/First Prize: Adon Philips

GÉNIE CIVIL | CIVIL ENGINEERING

  • Troisème prix/Third Prize: Zhe Xiao
  • Deuxième prix/Second Prize: Steven Douglas
  • Deuxième prix/Second Prize: Derek Eden
  • Deuxième prix/Second Prize: Adrian Raul Simpalean
  • Premier prix/First Prize: Christopher Valela

TECHNOLOGIES DES AFFAIRES ÉLECCTRONIQUES and SCIENCES DES SYSTÈMES ELECTRONIC BUSINESS | TECHNOLOGIES and SYSTEMS SCIENCE

  • Troisème prix/Third Prize: Pilar Mata
  • Deuxième prix/Second Prize: Ahmad Teymouri
  • Premier prix/First Prize: Mohammad Hossein Tekieh

GÉNIE ÉLECTRIQUE| ELECTRICAL ENGINEERING

  • Troisème prix/Third Prize: Farbod Babaei
  • Deuxième prix/Second Prize: Xiang Li
  • Premier prix/First Prize: Maryam Khodami

GÉNIE INFORMATIQUE | COMPUTER ENGINEERING

  • Troisième prix / Third Prize: Mohammad Hamed Mozaffari Maaref
  • Deuxième prix / Second Prize: Maryam Hezaveh
  • Premier prix / First Prize: Hamideh Ghanadian

GÉNIE BIOMÉDICAL and GÉNIE MÉCANIQUE | BIOMEDICAL ENGINEERING and MECHANICAL ENGINEERING

  • Troisème prix/Third Prize: Hollis Mcculloch
  • Deuxième prix/Second Prize: Shuying Li
  • Premier prix/First Prize: Nathaniel Mailhot

PRIX DE L'INSTITUT DES INGÉNIEURS ÉLECTRICIENS ET ÉLECTRONICIENS INSTITUTE OF ELECRTICAL AND ELECTRONICS ENGINEERS AWARD

  • Troisème prix/Third Prize: Waeal Obidallah
  • Deuxième prix/Second Prize: Da Zhi
  • Premier prix/First Prize: Adon Phillips

PRIX DE LA SOCIÉTÉ CANADIENNE DE GÉNIE CIVIL | CANADIAN SOCIETY FOR CIVIL ENGINEERING AWARDS

  • Mécanique et matériaux/Mechanics and Materials: Saber Ansari
  • Environnement et développement durable/Environment and Sustainable Development: Daniel Hosseinlou

PRIX INTERDISCIPLINAIRE POUR FEMMES EN INGÉNIERIE INTERDISCIPLINARY WOMEN IN ENGINEERING AWARD

  • Génie chimique/Chemical Engineering: Yujie ZHANG
  • Génie électrique/Electrical Engineering: Nahla ABOUELKHEIR

7th International Conference on Current and Future Trends of Information and Communication Technologies in Healthcare - 2017

  • Benjamin Eze

Conférence des diplômés de l’Université d’Ottawa 2017, GH-RISKS 2017 / 2017 uOttawa Graduate Conference, GH-RISKS 2017

  • Premier prix/First Prize (prix Gordon McRostie award) : Dana Tawil
  • Deuxième prix/Second Prize : Patrick Lamarche
  • Deuxième prix/Second Prize : Michael Zinoviev
  • Troisème prix/Third Prize : Jianxiong Yang

2017 uOttawa Ma thèse en 180 / 2017 uOttawa 3 Minute

  • Thesis Moussa Thiam

Brunsfield International Group Graduate Scholarship

  • Andrée-Anne Dion-Dallaire

Prix de la Société canadienne de génie civil / Canadian Society for Civil Engineering Award: Best Paper and Presentation Award, Student Competition, 3rd Disaster Mitigation Conference

  • Gagnant/Best Student Paper : Jacob Stolle
  • Mention honorable/Honorable Mention : Christopher Valela

CANDEV - STATCAN Défi des données / CANDEV - STATCAN Data Challange

  • Shahin Basiratzadeh
  • Mohammad Ghodratigohar

Photonics North 2018 / 2018 Photonics North

  • Amanda Lewis

Bourse d'études commémorative Earl Dudgeon / Earl Dudgeon Memorial Scholarship

  • Milad Taghavivand

Bourse Commerce Électronique Canada / Electronic Commerce Canada Scholarship  

  • Amir Abbas Darbanibasmanj

Bourse d’Honneur Coréenne 2018 / Korean Honor Scholarship 2018

  • Hyunchul Jung

Conceil national du Mexique pour la science et la technologie - Bourse de maitrise 2018 / Mexican National Council for Science and Technology - Master's Scholarship 2018

  • Ramon Ernesto Perez Garcia

Prix KUN - Défi national des instruments 3D de l'Orchestre symphonique d'Ottawa / Ottawa Symphony Orchestra's National 3D Printed Musical Instrument Challenge - KUN Prize

  • Robert Hunter

Prix Pierre Laberge - Meilleure thèse doctorale en génie / Pierre Laberge Prize - Best Doctoral Thesis in Engineering

  • Rodolfo Wanderson Lima Coutinho

Bourse d'étude SPIE optique et photonique / SPIE Optics and Photonics Education Scholarship

  • Md Saad-Bin-Alam

Bourse du Programme d'entrepreneuriat COOP uOttawa RBC / RBC uOttawa CO-OP Entrepreneurship Program Scholarship

  • Ruthvik Shakelli
Back to top