Engineering and Computer Science Graduate Student Poster Competition

And the winners are ….

The Faculty of Engineering would like to congratulate all the students who participated in the Graduate poster Competition. Again this year, students showed off their numerous posters and demonstrated the cutting-edge research they are conducting within the Faculty.

Computer Science

1st: Thais Bardini Idalino
Locating Modifications in Signed Data for Partial Data Integrity

2nd: Yue Dong
The Gram Matrix of Feature Maps in Convolutional Neural Network Evaluated on Textureless Images

3rd: Meng Zhou
Vibration Extraction Using Rolling Shutter Cameras


E-Business Technologies and Systems Science

1st: Ahmad Teymouri
Application of Dynamic Pricing in Postal Services – Conceptual Modeling for Online Retail Store Parcel Volume Delivery

2nd: Pilar Mata
A Development Methodology for a Stroke Rehabilitation Monitoring Application

3rd: Arya Rahgozar
Poetry Classification by Machine Learning


Chemical and Biological Engineering

1st: Lu Gao
Feasibility of Using Polyphosphate from Wastewater Sludge for Phosphorite Production

2nd: Owen Alfred Meville
Engineering Novel Poly-based Polymers by Nitroxide Mediated Polymerization for Orthogonally Processable Hole Transport Layers

3rd: Taisa Regina Stumpf Development of a New Platform for Spinal Cord Injury Recovery


Mechanical Engineering

1st: Alex Steeves Characterization and in Vitro Bioactivity of Poly (Dopamine)

2nd: Daniel MacDonald Additive Manufacturing of Titanium Using Cold Spray

3rd: Ruben Fernandez
Deposition and Simulation of Thick Copper Cold Spray Coatings on Steel for Used Nuclear Fuel Repository Using Nitrogen and Pulsed Waterjet Surface Preparation


Civil Engineering

1st: Amir Gharavi
Numerical and Experimental Study of Surface Buoyant Jets Discharging into the CR

2nd: Parna Parsapour-Moghaddam
3D Hydro-Morphodynamic and Fish Habitat Modeling

3rd: Patrick M. D’Aoust
Hydrogen Sulfide Production in Ice-Covered Stormwater Ponds

Electrical Engineering

1st: Thiago Eustaquio, Alves de Oliveira
Multi-Modal Bio-Inspired Tactile Module

1st: Danial Nakhaeinia
Object Detection, Tracking and Interaction under Integrated RGB-D Visual Guidance and Proximity Sensing

2nd: Azadeh Dastmalchi
VitalTracer: Smart Health Watch to Monitor all Vital Signs Continuously


Masters of Engineering

1st: Rami Sweidane
Marketing Strategy: Makerspace Ottawa

2nd: Aditi Khandelwal
Navigation Guidance to the Visually Impaired Using a Programmable Robot

3rd: Omotayo Oluwanifemi Akinbode – Voice Authentication System


IEEE Awards

Electrical Engineering:
Thiago Eustaquio, Alves de Oliveira
Multi-Modal Bio-Inspired Tactile Module

Computer Science:
Jose Gonzalez Barrameda
A Novel Statistical Cost Model and an Algorithm for Efficient Application Offloading to Clouds

Mechanical Engineering: Jean-Michel Guay
Metals Colorization and its Application: Using Picosecond Pulses


Canadian Society for Civil Engineering (CSCE) Awards

Structural Design:
Ahmad Shahroodi
Changes in Electrical Properties of Concrete as an Indicator for Cement Hydration

Mechanics / Materials:
Shuai Yang
Design, Modeling and Testing of a Two-Term Mass Device with a Variable Flywheel

Environment and Sustainable Development:
Patrick M. D’Aoust
Hydrogen Sulfide Production in Ice Covered Stormwater Ponds


Women in Science and Engineering (WISE)

Best Female Presenter
Azadeh Dastmalchi
VitalTracer: Smart Health Watch to Monitor all Vital Signs Continuously

Flickr photo album

Back to top