Design Day 2017

Posted on Thursday, April 6, 2017

student exploring prostetic arm

Students examine a STEM PUNK prosthetic arm

Design Day was a great success with over 100 student teams showcasing their engineering design projects.

Wearable technologies, robotics, hydroponics, accessible designs, were among the different categories explored during the second edition of Design Day.

As part of her mandate as NSERC Chair in Entrepreneurial Engineering Design (CEED), professor Hanan Anis and her team of dedicated students organized this event to give students of the Faculty of Engineering the opportunity to present their projects to judges from the industry and the community, as well their peers and professors.

Prizes were spread out over 7 categories. There were also top 3 prizes for best overall design.

One category was the Canada 150 Makerspace Challenge, where students created a STEAM Punk themed innovation in wearable technologies or robotics. The top project won $1000 and many of these innovations will be showcased at one of the biggest Canada 150 event: the Aviation and Space Museum Gala on May 17, 2017.

Best of all, Design Day brought together industry professionals, families, friends, faculty members and students to discuss design challenges in the real world.

The event received media coverage from CBC, Radio-Canada and Le Droit, to name a few. To know more about this annual event, check out these articles and podcasts:


Jessica Ross (M.A.Sc. student) Lu Gao (M.A.Sc. student) Divya Sutarwala (B.A.Sc. student) Essie Anthony (B.A.Sc. student)

PHOTO: Divya Sutarwala

OVERALL DESIGN DAY WINNERS:

1st PLACE
Precipitation of phosphorus from municipal wastewater
Jessica Ross • Lu Gao • Divya Sutarwala • Essie Anthony

2nd PLACE
Shed 3
Angelica Gendron • Adam Kanellakis • Haotian Mai • Alexandra Marchese • Paul Miller • Meaghan O’Neil

3rd PLACE
Foot T.V Remote
Harjot Chahal • Matt Ignaczak • Samir Naik • Abdalla Osman • Prashanth Sivoththaman


WINNERS BY CATEGORY


HYDROPONICS FOR FOOD SERVICES

1st PLACE
Patrick Charlebois • Gabriel Fournier • Luca Pommainville • Maxime Renaud • Jean-Miguel Roy
 
2nd PLACE
Alexandre Bigeau • Aoua Diallo • Sadia Faty • Zakaria Moumine • Lionel Tapsoba
 
3rd PLACE
Ali Abouelala • Yassine Benabdelali • Josée Boudreau • Mohamed Bougader • Geneviève L’Heureux


HYDROPONICS FOR REFUGEES

Winners
Ben Cooper • Spencer Manoryk • Jonathan Prance • Graham Sanford • Caleb Schmidt
 
Honorable Mention
Theodore Egube • Paul Mukeza • Wangyu Wei • Jiaqi Yu • Fan Zhang • Haocheng Zhang


HYDROPONICS FOR SCHOOLS

Winners
Daniel Aubrey • Benjamin Cue • Ayoub El • Julien Lambert • Maxime Viennot
 
Honorable Mention
Mathieu Bellefeuille • Kai Kang • Benjamin Kataliko Viranga • Georges Lteif • Erwan Ouedraogo


ZERO-CARBON FOOT PRINT SHEDS

Winners
Shed 3
Angelica Gendron • Adam Kanellakis • Haotian Mai • Alexandra Marchese • Paul Miller • Meaghan O’Neil


ACCESSIBILITY

Winners
Foot T.V Remote
Harjot Chahal • Matt Ignaczak • Samir Naik • Abdalla Osman • Prashanth Sivoththaman


OTHERS

Winners
Precipitation of phosphorus from municipal wastewater
Essie Edwige Anthony • Lu Gao • Jessica Ross • Divya Sutarwala


CANADA 150 MAKERSPACE CHALLENGE – STEAM PUNK

Winners
Omni Vacuum Jukebox
Tristan Liang • Mohamad Mulla • Jordy Alex Ntiringaniza • Marc Reyes

Back to top